Wczasy w Szczyrku .

Miałem okazję gościć przez kilka dni w „Gościncu Salmpoplskim”. Bardzo tu pięknie i mogę go z czystym sumieniem polecić każdemu. Wyżywienie, obsługa i wystrój na 5 w skali 1-do 5. Koszt za 5 obiado-kolacji i śniadań oraz noclegów ok 350 zł ( zależnie od pory roku.Szczególy na stronie gościnca http://www.gosciniec-szczyrk.pl/pl/info/o-nas/   Okolica piękna. Blisko do Wisły, Ustronia, Żywca. Zwiedziłem sporo ciekawych miejsc między innymi Żywiec i jezioro żywieckie, Szczyt Skrzyczne, Wisła Czarne z zameczkiem prezydenckim ( bez zameczku tylko taras i nowy budynek),Biały Krzyż z wejściem na gorę Maliniak, Klimczok i Istebną  no i sporo innych miejsc trudnych do opisania a przepięknych terenowo. Oczywiście Wisła i Ustroń to dla mnie nie nowość. Bywam tam bardzo często i to od roku 1970.

Biały Krzyż:

P1060939

P1060937
P1060941 P1060947

Skrzyczne:

DSC00470DSC00471DSC00472 DSC00480DSC00488

Wisła Czarne – widok z tarasu widokowego Zameczka oraz tara tama.

P1060957DSC00449IMG-20170425-WA0006 IMG-20170425-WA0007IMG-20170425-WA0008

 

Zaszufladkowano do kategorii Tam byłem i zwiedziłem | Dodaj komentarz

Uruchomiłem ponownie moje forum srk

   
Po kilku dniach walki z serwerem udało mi się ponownie uruchomić stare forum. ( http://forumsrk.linuxpl.info ). Niestety są jeszcze małe problemy z którymi na chwilę obecną nie potrafię sobie poradzić. Mianowice – pomimo wgrania wersji polskiej nie wszystko jest po polsku. Również wyskakuje jakiś błąd w komponencie forum – ale to nie przeszkadza. 
Problem z tym występuje z powodu różnych wersji Joomla. Ja miałem starszą wersję którą nie da się uruchomić na serwerze ( narażona na włamanie hakerów) a nowsza wersja nie za bardzo chce się pogodzić z posiadaną bazą danych. Ale tyle ile się dało to zrobiłem i forum działa. Może będę się jeszcze bawił z ustawieniami ale to na razie musi poczekać. 
Kto był zarejestrowany to login i hasło jest aktualne. 
Możliwe że uda mi się uruchomić forum które było przed włamaniem sie hakera ale to jest trochę śliska sprawa – coś wpisał do bazy a ja tego nie potrafię jak na razie znaleźć niestety.

Forum ma jeszcze problemy językowe ale na chwilę obecną nie jestem w stanie to naprawić. Ale to w zasadzie niczemu nie przesadza. Jak będą „odwiedziny” na tym forum to postaram się to uaktualnić. Wynika to z konieczności zmiany wersji Joomla a baza danych jest z poprzedniej wersji. I chyba gdzieś coś miesza – ale na komputerze z lokalnym serwerem działa prawidłowo a na serwerze już nie. 

Zaszufladkowano do kategorii Urządzenia srk | Dodaj komentarz

Nowe ciekawe elementy firmy TELEKOM Oleszno

TELEKOM OLESZNO.

Dotarły do mnie materiały dotyczące nowych produktów tej firmy. Między innymi :

 1. Układ nastawczy N86-TK – bardzo fajny bo oparty o mikrokontrolery i ciekawe przekaźniki.
 2. Przetwornik zwrotnicowy PZ-TK/01
 3. Elektromagnes torowy ET-NLC/08 – lekki, rdzeń ferrytowy więc nieciekawy dla złomiarzy.
 4. Tester elektromagnesów torowych TET 01.

Uzyskałem zgodę na opublikowanie na mojej stronie internetowej więcej informacji na temat tych produktów. Tak więc można się z nimi zapoznać  tutaj. A naprawdę warto bo to bardzo ciekawe i nowatorskie rozwiązania.

Zaszufladkowano do kategorii Urządzenia srk | Dodaj komentarz

Arboretum Bramy Morawskiej

Bardzo dużo o Arboretum jest na stronie http://www.arboretum-raciborz.com.pl/ . Jest tam również dostępny wirtualny spacer. Ja przedstawię tylko kilka zdjęć które zrobiłem w trakcie moich licznych spacerów

012011102710420111029148 DSC00032

 DSC00038 20120518186

IMG_20141028_154125 IMG_20170329_100854

Zaszufladkowano do kategorii Racibórz | Dodaj komentarz

Wielowątkowość w ARDUINO

Wydawało by się że mikrokontrolery 8 bitowe nie potrafią być wielowątkowe. A jednak w arduino jest możliwość napisania programu wielowątkowego A to wszystko za pomocą bardzo fajnej biblioteki  

Zaszufladkowano do kategorii Arduino | Dodaj komentarz

c.d moduł GSM

Mam kilka podprogramów które tutaj przedstawię a mianowicie:

 • wysyłanie sms
 • dzwonienie na wybrany nr. telefonu
 • odbieranie połączenia ( jak na razie bez dekodowania DTMF)
 • aktywacja modułu GSM za pomocą programu.

Wszystkie podprogramy aktywuję za pomocą Serial monitora bo tak mi w tej chwili wygodniej. Oczywiście – wszystko to można zrobić za pomocą poleceń kodu AT – ale po co jak to jest w bibliotece?. Zresztą z sms-em nie za bardzo mi się udawało wysyłanie z polecenia AT. 

A więc kolejno – Wysyłanie sms. Jest to podprogram bardzo mały. A to kod programu:

Następny podprogram odbieranie połączenia:

No ale moduł może do nas zadzwonić – oto kod:

Ważną rzeczą jest automatycznie aktywowanie modułu programem – np przy zaniku zasilania. Jest to prosty podprogram ale należy połączyć pin 9 do układu. Trzeba znaleźć punkty do zmostkowania. Trochę się ich naszukałem w tym module – ale znalazłem i działa. Podprogram wygląda tak:

Oczywiście należy opracować program główny czyli :

Oczywiście – to należy dostosować do własnych potrzeb. Ja mam na chwilę obecną tak napisane bo tak mi to pasuje do testowania podprogramów.  Ale proszę pamiętać, że jest to wersja robocza ale działająca  😀  .

Zaszufladkowano do kategorii Arduino | Dodaj komentarz

Moduł GSM

Obecnie opracowuję oprogramowanie arduino służące do komunikacji – np powiadomieniu o włamaniu, zdalne sterowanie urządzeniami itp. Szczegóły w opisach.

Obecnie sprawdziłem kilka gotowych opracowań na ten temat. Niestety moduł uparcie nie chciał wysyłać sms. Dzwonić owszem dzwonił. Dopiero typowe przykłady z aplikacji uporały sie z tym problemem. Oczywiście wymagało to dopracowania. 

Moim zamierzeniem jest takie oprogramowanie, które –  zależnie od czujnika lub przycisku – pozwoli na:

 • wysłanie w razie potrzeby odpowiedniego smsa
 • zadzwoni na konkretny nr telefonu
 • zadzwoni i wyśle sms
 • odbierze połączenie głosowe i wysteruje odpowiednim urządzeniem za pomocą sygnału DTMF ( klawisze w telefonie).
 • inne opcje jeszcze nie sprecyzowane.

Mam taki moduł:

gsm

Jeden problem to komunikacja z modułem arduino. Mianowicie moduł przystosowany jest do łączności za pomocą pinu 0 i 1 lub 7 i 8. Natomiast oryginalna biblioteka posiada ustawienia na pinach 2 i 3 ( oczywiście chodzi o SoftwareSerial). Ale to nie jest duży problem – wystarczy odpowiednio przekompostować piny i po kłopocie. Inne moduły GSM prawdopodobnie mają już tak ustawione piny. 

Obecnie sprawdziłem i zmodernizowałem program który wysyła smsy i dzwoni na wpisany w program nr. telefonu. Nie mam jeszcze modułu do odbioru tonów DTMF – jest w drodze z dalekiego kraju. 

Jak na razie nie będę udostępnił kodu – poczekam na całość i wtedy opiszę i udostępnię dostosowany i sprawny kod. Teraz tylko chciałem zasygnalizować temat nad którym pracuję. 

Oczywiście – można taką komunikację przeprowadzić za pomocą starego ale sprawnego telefonu zamiast modułu GSM ale to na razie mnie nie interesowało. Opisów w sieci jest sporo.  

Zaszufladkowano do kategorii Arduino | Dodaj komentarz

Sterownik pieca do wypalania ceramiki

Chyba o tym jeszcze  nie pisałem, ale jakiś czas temu znajomy prosił mnie o wykonanie sterownika do takiego pieca. No i zrobiłem taki sterownik z różnymi opcjami . Wiadomo ( albo i nie 😀 ) że wypalanie ceramiki odbywa się według określonych temperatur w różnych odstępach czasu itp. Nie będę się tutaj wdawał w szczegóły bo chce napisać o tym , jaki ze mnie gapa  😀 . 

Program do sterownika napisałem sporo czasu temu i z założeniem, że będzie użyta termopara do 1700 stopni Celsjusza. Z układu pośredniczącego otrzymujemy napięcie rzędu od zera do 10 V ( 10 V przy temp 1700 st.). Ale po jakimś czasie okazało się że będzie wykorzystywana termopara o max. temperaturze 1200. Więc żaden problem – ustawiłem układ pośredniczący w ten sposób, aby przy temperaturze 1200 st. dawał napięcie 10 V. Podłączyłem do sterownika i o dziwo – układ zwariował. Podawał jakieś bzdurne temperatury pieca. Kombinowałem dłuższy czas co się nagle stało. Dopiero dziś o 5:30 rano ( wcześnie wstaję) zaskoczyłem – układ zamieniał napięcie na wejściu na temperaturę z założeniem że 10 V to 1700 st. a nie 1200 st.

No i jak widzicie – straszna gapa ze mnie. Ale to się zdarza. 

Dla przykładu – kiedyś jakieś 20 lat temu napisałem potężny program w DELPHI do pracy. Pomagał kadrowej prowadzić dziennik zbiorczy ( zliczał godziny pracy na różne pozycje kosztów, materiał pobrany i rozchodowany itp). ja obsługiwałem go bez problemu – wiadomo sam go pisałem. Kadrowa przez półtora roku dziennie na niem pracowała bez usterki. Niestety szef który komputer mijał z daleka a jak już pisał to jednym palcem musiał kiedyś coś wprowadzić do programu. No i po kilku minutach program sie zawiesił z powodu błędu programu  😀 . Oczywiście do razu sie połapałem co jest nie tak – po prostu jedna zmienną dwa razy do czegoś przypisałem i mylne wprowadzenie danych powodowało usterkę. Na ale ja wiedziałem jak to obsłużyć prawidłowo,kadrowa nauczyłem więc nik nie wpadł na pomysł klikać nie tam gdzie trzeba  :-D. 

Zaszufladkowano do kategorii Inne | Dodaj komentarz

Gotowy dziennik łączności

Od pierwszej wersji dziennika sporo się zmieniło. Dodałem sporo nowych opcji i obecnie dziennik jest gotowy. Szczegółowy opis na stronie domowej programu http://www.automatyka.ndl.pl/Blog/

Zaszufladkowano do kategorii Krótkofalarstwo | Dodaj komentarz

Dziennik łączności

Jak wam wiadomo ( albo i nie) od lipca tego roku „przeprosiłem” się z krótkofalarstwem po ponad 40 letniej przerwie. Odzyskałem swój stary znak wywoławczy a mianowicie SP9DFP. Niestety warunki antenowe nie zmieniły się na lepsze i pozostały takie jak w roku 1977. Ale postanowiłem się pobawić na pasmach UKF ( 143 i 439 MHz. Antenę mam wysuniętą z balkonu i jakoś to działa. Poza tym mając swój znak wywoławczy mogę prowadzić łączności z krótkofalowcami na całym świecie – i to poprzez Internet. No i oczywiście jest sporo przemienników na tych pasmach za pomocą, których osiąga się dużo lepsze rezultaty.
No ale nie o tym chciałem pisać.

Jako ze każda łączność powinna być zapisana w dzienniku radiostacji, postanowiłem sobie napisać program oparty na bazach danych. Jak on wygląda i działa to przedstawię zdjęciach ekranu.

A oto krótki opis programu:

Opis programu.

Zakładka łączność służy do wyszukiwania łączności z wpisanym znakiem. Po naciśnięciu klawisza ENTER program zapamięta aktualną godzinę. Po uzupełnieniu danych takich jak raporty pasmo i ewentualnie imię i QTH – o ile program sam ich nie wpisze- naciekając przycisk WPISZ wpisujemy sesję do bazy.  Samoczynne wpisanie imienia i QTH nastąpi wtedy, gdy była już kiedykolwiek zapisana łączność  danym znakiem.
W zakładce NOTES można wpisywać jakiekolwiek pomocnicze informacje jak również pliki bitmapy.
Inne zakładki są intuicyjne. Dodatkowo z prawej strony mamy przyciski za pomocą, których bezpośrednio z tej aplikacji otwieramy wybrane strony i programy.

Więcej o programie i link do programu znajduje na stronie domowej programu czyli tutaj http://www.automatyka.ndl.pl/Blog/

Zaszufladkowano do kategorii Krótkofalarstwo | Dodaj komentarz