ARDUINO

Arduino jest to bardzo fajna platforma programistyczna. Język programowania oparty jest na języku C/C++. Płytki bazują na mikrokontrolerach AVR – przeważnie na ATmega328.

Dostępnych jest kilka podstawowych układów Arduino np.

Ardruino Uno

uno r3 uno

 

Arduino Nano

nano

Arduino Pro Mini.

pro miniusb to ttl

Moim ulubionym zestawem jest Arduino Nano. Jest mały, tani, podłącza się bezpośrednio do USB komputera ( nie wymaga programatora ani konwertera USB/TTL). Konwerter potrzebny jest tylko do mniejszych płytek – Arduino Pro Mini.
Na Allegro Koszt płytki Uno kształtuje się w granicach 20-30 zł. Arduino Nano to koszt rządu 18 zł a Pro mini 12 zł. Przejściówka to koszt ok. 6 zł – przy czym jest potrzebna nie tylko do tego celu. Taką przejściówkę powinien bezwzględnie posiadać każdy, kto zajmuje się mikrokontrolerami.

Arduino IDE jest wieloplatformową aplikacją napisaną w języku Java,. Środowisko Arduino jest bardzo  przyjazne dla hobbystów i osób  nie zajmujących się programowaniem. A można w nim stworzyć naprawdę dużo ładnych i ciekawych rzeczy – i to tanim kosztem. Jest sporo różnego rodzaju zmontowanych podzespołów – oczywiście w różnych cenach – jak różnego rodzaju czujniki, przekaźniki wyświetlacze, moduły GPRS, WI-FI,  http itp.

Poniżej przedstawiam prosty program który zapala i gasi diodę LED w odstępach 1 sekundy.

sketch