Moduł GSM

Obecnie opracowuję oprogramowanie arduino służące do komunikacji – np powiadomieniu o włamaniu, zdalne sterowanie urządzeniami itp. Szczegóły w opisach.

Obecnie sprawdziłem kilka gotowych opracowań na ten temat. Niestety moduł uparcie nie chciał wysyłać sms. Dzwonić owszem dzwonił. Dopiero typowe przykłady z aplikacji uporały sie z tym problemem. Oczywiście wymagało to dopracowania. 

Moim zamierzeniem jest takie oprogramowanie, które –  zależnie od czujnika lub przycisku – pozwoli na:

  • wysłanie w razie potrzeby odpowiedniego smsa
  • zadzwoni na konkretny nr telefonu
  • zadzwoni i wyśle sms
  • odbierze połączenie głosowe i wysteruje odpowiednim urządzeniem za pomocą sygnału DTMF ( klawisze w telefonie).
  • inne opcje jeszcze nie sprecyzowane.

Mam taki moduł:

gsm

Jeden problem to komunikacja z modułem arduino. Mianowicie moduł przystosowany jest do łączności za pomocą pinu 0 i 1 lub 7 i 8. Natomiast oryginalna biblioteka posiada ustawienia na pinach 2 i 3 ( oczywiście chodzi o SoftwareSerial). Ale to nie jest duży problem – wystarczy odpowiednio przekompostować piny i po kłopocie. Inne moduły GSM prawdopodobnie mają już tak ustawione piny. 

Obecnie sprawdziłem i zmodernizowałem program który wysyła smsy i dzwoni na wpisany w program nr. telefonu. Nie mam jeszcze modułu do odbioru tonów DTMF – jest w drodze z dalekiego kraju. 

Jak na razie nie będę udostępnił kodu – poczekam na całość i wtedy opiszę i udostępnię dostosowany i sprawny kod. Teraz tylko chciałem zasygnalizować temat nad którym pracuję. 

Oczywiście – można taką komunikację przeprowadzić za pomocą starego ale sprawnego telefonu zamiast modułu GSM ale to na razie mnie nie interesowało. Opisów w sieci jest sporo.  

Ten wpis został opublikowany w kategorii Arduino. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *