Problem z zasilaniem i trakcją elektryczną.

Nie tak dawno koledzy prosili mnie o pomoc w rozgryzieniu problemu w zasilaniu awaryjnym. Był to zespół zasilający ZA-1010 produkcji „Zakładu Automatyki Krzysztof Świątnicki”. Jako że doskonale znam ten zespół i wiem, że nie powinno być żadnych kłopotów, więc zgodziłem się udzielić pomocy. Okazało się ze co jakiś czas wypalają się a właściwie wytapiają z plastiku styki przełącznika (tzw. By-Pas”. Styki przeznaczone na prąd zmienny 10A. I co najciekawsze – usterka powstawała, gdy przetwornica nie pracowała. Pierwsze co to sprawdziłem prąd w obwodzie – wynosił ok. 3 A ( przetwornica może mieć obciążenie 900W). Więc to znikoma wartość w stosunku do wytrzymałości styku. No to pytanie – dlaczego się wytapiały z obudowy ?.

Dokonałem stałego pomiaru prądu z rejestracja na komputerze. I co się okazało ?. Prąd w obwodzie wzrastał do ponad 12A. Zastanawiałem się dlaczego. Dokonałem pomiaru napięcia stałego nałożonego na napięcie zasilania. Okazało się, że wartość napięcia stałego wynosi nawet ponad 8V przy zbliżaniu się pociągu elektrycznego do stacji. Automatycznie wartość prądu wzrasta do ponad 12A. Jest to zjawisko wytłumaczalne – przepływ prądu stałego przez uzwojenia transformatora.

Monit monterów u takcyjników i elektryków był do przewidzenie – „my mamy wszystko sprawne – to wasz problem”. Ostatecznie zamieniliśmy przełącznik małym przekaźnikiem po małej modyfikacji. Teraz obciążalność styku wynosi 20 A. Tylko ciekawe, kto płaci za nadmiar pobranego prądu i jak w takim razie zachowują się inne transformatory i urządzenia zasilane prądem zmiennym.

Oczywiście przy zasilaniu obwodów z przetwornicy prąd był stabilny i prawidłowy.

Dosyć prędko okazało się ze ten problem wystąpił również na innych obiektach.

Tak wygląda pomiar prądu zasilającego obwody świateł czerwonych trzech semaforów i 2 To. Wzrost prądu, gdy pociąg zbliża się do semafora wjazdowego i jest w pobliżu nastawni.

wykres

Ten wpis został opublikowany w kategorii Urządzenia srk. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *